Az Ananászkajszi különleges ízvilágú, igen finom, édes megbelű öntermékeny sárgabarackfajta
Jellemző: öntermékeny, tájfajta, lekvár
Tudományos név: Prunus armeniacum ’Ananász’
Magyar név: Ananász kajszi
Származás: ismeretlen eredetű magyar tájfajta
Amiért szeretjük: a fagyoknak a tapasztalatok szerint jól ellenálló, zamatos gyümölcsöket térlelő, öntermékeny, magyar eredetű kajszifajta
Virág: öntermékeny; késői
Termés: július eleje; rendszeresen és bőven terem
Leírás: fája erős növekedésű, ágrendszere felfelé törő, koronája szétterülő. Gyümölcs nagysága, közép nagy vagy nagy, héja szalmasárga, éretten piros rajzolatú, tetszetős, kerekded alakú. Húsa narancssárga, puha, leves, alig rostos, sűrű állagú, kellemes, édes ízű, finom, zamatos, illatos, enyhe ananász aromával. Magbele édes, héja vékony.
Felhasználás: friss fogyasztás, de lekvár is készíthető belőle
Fényigény: a kajszi igen napfényigényes. Az igazán értékes ízét, zamatát és színét csak ott kapja meg, ahol az éves napfényes órák száma eléri az 1800-1900 órát.
Ajánlott termőhely: a kajszi éghajlati igényeinél elsősorban a hőmérséklet játszik igen fontos szerepet. Ott termelhető, ahol az éves középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 10 ℃-ot, nyáron pedig a18 ℃-ot. Télen, amikor a hőmérséklet a – 25 ℃ alá süllyed fagykárt szenvedhet. Különösen jelentős fagykár érheti, ha télen egy melegebb időszakot (+ 5- + 15 ℃) újabb erős lehűlés (-15 ℃) követ. A fa virágai és a kötődött gyümölcsök -2, -3 ℃-nál hidegebbet nem bírnak elviselni.
Csapadékigénye nem haladja meg a 600 mm-t. Talajigényéről elmondható, hogy legkedvezőbbek a meleg, könnyű, homokos, jó levegőgazdálkodású talajok, melyekben nem túl nagy mélységben (100-150 cm) jó vízgazdálkodású, ásványi anyagokban gazdag agyagréteg húzódik. A homokot lösz, köves murva vagy apró szemű kavics is helyettesítheti.
Ültetési távolság: 7 m
Ellenállóképesség: jól tűri a szárazságot és a téli fagyokat
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: