Az erdőkert fontos eleme: az alomszék vagy száraz WC
Van erre más megoldás is, csak a gondolkodásmódunkat kell megváltoztatni!
„Az ürülék a környezetre igazán csak víz hozzáadásával válik veszélyessé.” – Országh József professzor.
Igen rossz ötlet ivóvizet használni arra, hogy megszabaduljunk az emberi hulladéktól. Mivel az iható víz egyetlen lépésben azonnal szennyvízzé alakul, mely szennyezi a talajvizet, a szennyeződést szétszórja több kilóméteren keresztül a csatornákban, a folyóvizekben és az értékes trágyát mérgező szemétté változtatja.
Sajnos a mai szennyvízgazdálkodás egy elhibázott rendszer, hiszen édesvízzel felhígítjuk a salakanyagunkat. Majd ezt külön telepeken hatalmas energiafelhasználással próbáljuk szétválasztani, és kisebb-nagyobb sikerrel tisztítani, majd a természetbe visszaengedni.
Ezzel azonban megfosztjuk a talajt a visszajuttatandó tápanyagtól és csak tovább szennyezzük a vizeinket.
szennyvíztisztító telep
A fekália komposztálható
A komposztált emberi ürülék ugyanúgy használható, mint bármely más komposzt. A komposztálási idő nagyjából 3 év, mely hosszabb a hagyományos szerves hulladékok lebomlásánál.
A fekáliától irtózó világunkban nehéz azt a kulturális finnyásságot áttörni, hogy szembesüljünk az emberi végtermékünkkel.
Több okból is dönthetünk az árnyékszék felállítása mellett udvarunkban (akár lakásunkban is!): nagyon elkötelezett környezetvédők vagyunk, spórolni akarunk a vízszámlán, szupertápanyaggal akarjuk kertünket ellátni vagy egyszerűen így nőttünk fel, ezt láttuk gyerekkorunkban.
Ezzel a módszerrel nemcsak elkerüljük a tiszta víz szennyezését, de tápanyagot is visszajuttatunk a termőtalajba.
Hogyan is fogjunk hozzá?
Akik ódzkodnak az alomszéktől, mégis szeretnék valahogy elkezdeni, akkor egyszerűen a vizeletgyűjtéshez használjanak fűrészporral vagy forgáccsal töltött vödröt. A forgács gátolja a bűzképződést. Amint telítődik a forgács, akkor a vödröt a komposztra ürítsük és keverjük össze vele. Már ezzel is sokat tudunk tenni a környezetünkért.
Ehhez a tevékenységhez kell egy kis zárt, akár házilag is összeeszkábálható házikó.
Hogy néz ki a budi nálunk?
Így. Igazán elszánt permakulturisták olyan növényeket nevelnek a ház körül, melyek kellően nagyok és puhák a wc papír helyettesítésére.
A 70-es évek szőlőmunkásai erre a célra a szőlő levelét használták.
Kis söprű a rendszeresen visszaköltöző pókok és hálóalkotmányaik kitessékeléséhez. Valamint ezzel takarítjuk le az ülőkéről az odapotyogó fűrészport.
Víz a wc papír nedvesítéséhez.
A szemetesvödörben tartjuk a fűrészport vagy forgácsot. Minden alkalommal a dolog végeztével 1-2 lapáttal szórunk a kupacra. Elzárja a szagokat. Kedves ismerősöm a házába helyezett egy vízmentes alkalmatosságot és remekül bevált neki.
A kerti wc használatának nehézségei
- a kulturális finnyásság áttörése: egyes családtagok büdösségre hivatkozva (ami pedig nincs!) nem nagyon hajlandók igénybe venni. A nyártól eltérő évszakban pedig jó hivatkozási alap a hideg. Ezt csak sürgős esetben tudja felülírni a házban található wc foglaltsága.
- a megtelt vödör kiürítése: még fér egy kicsi alapon húzzuk-halasztjuk, aztán pedig már jó nehéz a vödör. Meg egyébként is nehéz ilyen közelről szembesülni a végtermékünkkel.
A vödör tartalmát egy erre a célra, raklapokkal körül kerített helyre öntjük, ahol a kutyák és tyúkok nem férnek hozzá. A kupacra időnként fűnyesedéket, szalmát is szoktunk dobni. Komposztálódott végeredményre még 1,5-2 évet kell várni.
Elgondolkodtató...
Vizsgálati eredmények bizonyítják, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a termények beltartalmi értéke, mivel a kizsigerelt termőtalajok nem kapnak szervesanyagutánpótlást, azonban a műtrágyát és egyéb kemikáliákat mértéktelenül használjuk.
Az ember változatos táplálkozásának eredményeképpen ürülékében a legmagasabb a mindenféle elemek aránya. Ha tehát a kertünket ezzel a komposzttal is tápláljuk, és az élelmünk jelentős része innen származik, akkor egy olyan tápanyagforgalmat állítunk fel, mely évezredekig kiválóan működött.