Milyen feltételek szükségesek a lisztharmat terjedéséhez?
- magas páratartalom
- 15 fok feletti hőmérséklet
- sűrű lombozat, ahová a napsütés kevésbe jut be illetve nehezebben szárad fel a nedvesség
Milyen tünetei vannak a lisztharmat fertőzésnek?
A lisztharmat tünetei jól felismerhetők.
A zöld növényi részeken, a felületüket behálózó gombafonalakból és a rajtuk képződő spórákból (konídiumokból) álló fehéres-szürke bevonat képződik a virágzaton, a terméskezdeményeken, a hajtásokon és a leveleken is.
Mindig a növény felszínén marad a gomba, csak szívókacsokkal kapaszkodik a levél bőrszövetébe.
a kép forrássa: biokutatas.hu
A gombaháló szorításában torzulnak a levelek, kirepednek a duzzadni akaró szőlőszemek, ideális táptalajt biztosítva pl. a szürkepenésznek, a darazsaknak, a muslincáknak.
A sárguló áttetsző foltocska megjelenése után rövidesen torzulni kezd a levél, a fonákon pedig megjelennek a gomba jellegzetes apró fehér-szürke telepei, melyek ontják a nyári spórák (konídiumok) milliárdjait.
Ekkor már egyértelmű a fertőzés, nagyon nehéz blokkolni a továbbterjedését.
Hogyan előzhetjük meg lisztharmat terjedését
- Mivel a rügypikkelyeken, támrendszereken és a talajban telel át, így az őszi és tavaszi lemosópermetezés szerepe igen jelentős.
- Megelőzésképpen pedig folyamatosan - akár heti rendszerességgel is - használhatunk olyan egyszerű anyagokat mint: a tej, Tejsavó, szódabikarbóna, sütőpor, Mezei zsurló kivonat vagy házi főzete.
- Öntözéskor lehetőleg a levelekre ne kerüljön víz vagy a talaj ne csapódjon a levelekre – szerintem ez csak csepegtető öntözéssel vagy árasztással oldható meg.
- Alapvető fontosságú a harmonikus, kiegyensúlyozott tápanyagellátás, a túlzott nitrogén kijuttatása a szövetek fellazulásához vezet, amely könnyebb bejutást okoz a gombabetegségeknek.
A lisztharmat kezelése
Lisztharmat elleni bio készítmények több szempontból is lehetnek hatásosak:
- lúgos kémhatású készítmények, amelyek kedvezőtlen életfeltételeket alakítanak ki a gomba terjedéséhez: szódabikarbóna
- a bőrszövetet erősítő készítménnyel megnehezítjük a gombafonalak behatolását a bőrszövetbe : Mezei zsurló szilícium tartalmának köszönhetően erősíti a sejtfalakat.
- az illóolajos, narancsolajos készítmények, amelyek a gombaspórákat és a micéliumokat dehidratálja, elvonja a vizet: Wetcit, Boroil, Prev Gold.
- a tejszármazékok antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segítenek megakadályozni a gombaspórák csírázását és növekedését: tej, Tejsavó, lecitin
- egymás hatását támogató és kiegészítő készítmények kombinációja: Chitopron 5%, Tejsavó. Ezeket a készítményeket lehet együtt és egymást váltogatva is használni, 10-12 naponta, ha az időjárás kedvez a betegség terjedésének. Egyébként ez a kombináció nagyon jó a peronoszpóra és a szürkepenész kezelésére is.